AquafilSLO gostil sekcijo Krožno gospodarstvo pri CER-u
Družba AquafilSLO je kot nova članica združenja CER, Partnerstva za trajnostno gospodarstvo, 12. maja 2023 v svojih poslovnih prostorih gostila srečanje sekcije Krožno gospodarstvo, ki je bilo posvečeno prenosu znanj o uvajanju krožnih poslovnih modelov med člani združenja.
V sklopu dogodka, ki je potekal v hibridni obliki, so predstavniki podjetij Aquafil Group, JUB, Heliot Europe GmbH in Lidl Slovenija delili svoje dobre prakse o tem, kako sodelujejo s svojimi dobavitelji, kje so pereči problemi in kaj bi lahko naredila država, da bi bilo vpeljevanje krožnosti v podjetjih tudi spodbujeno.
Avtor fotografije: Črt Piksi
Generalni direktor podjetja AquafilSLO Denis Jahić je v uvodnem pozdravu članom poudaril, da sta trajnost in krožnost temelj poslanstva skupine Aquafil, kar se odraža tako v vodenju, v poslovnih procesih ter predvsem v produktih družbe. Njihova strategija trajnostnega razvoja vključuje glavne deležnike in zaveze za varovanje okolja, zaposlenih in lokalnih skupnosti ter zaveze za sodelovanje pri snovanju krožnih izdelkov in odgovorno poslovanje v celotni verigi izdelkov. Tina Mavrič iz AquafilSLO, je v sklopu predstavitve poudarila, da so imele največji vpliv na uspešno poslovanje podjetja raziskave in industrializacija. “Danes v AquafilSLO izdelujemo 100 % reciklirano najlonsko vlakno ECONYL®, izdelano iz odpadkov, kot so ribiške mreže, tekstilne talne obloge in industrijski odpadki. Izdelek je iskana sestavina za modno in avtomobilsko industrijo ter industrijo notranje opreme, trenutno pa predstavlja več kot 40 % Aquafilove prodaje vlaken. Naš cilj je ta delež do leta 2025 povečati na 60 %.”
Avtor fotografije: Žiga Intihar
Ostali sogovorniki Nina Meglič, koordinatorka, SRIP – Krožno gospodarstvo, Maja Ravnak, vodja tima v logistiki Lidl Slovenija, Danijel Lisičić, direktor razvoja pri JUB-u in Blaž Golob, direktor Heliot Slovenija, so v svojih predstavitvah in pogovoru izpostavili, da je sestava izdelkov velik izziv pri vpeljavi krožnih modelov, saj so običajno sestavljeni iz različnih snovi in materialov, kar otežuje reciklažo in ponovno uporabo. Prav tako težavo predstavlja pomanjkanje zbiranja podatkov in zakonodajne omejitve.
Ob zaključku predstavitev je Denis Jahić, v vlogi predsednika Združenja kemijske industrije pri GZS, izrazil željo, da na ravni EU ne bi govorili samo o trajnostnih ciljih in zavezah, temveč bi morali uvesti spodbude za podjetja, ki proizvajajo krožne izdelke z dokazanimi okoljskimi prednostmi. S tem bi se znatno spodbudilo zeleno in krožno gospodarstvo znotraj meja EU.
Ana Struna Bregar, izvršna direktorica poslovnega združenja CER, je dodala, da je iskanje sinergij in sodelovanje med različnimi deležniki ključno za uveljavljanje sprememb ter krepitev krožnih praks ter poudarila, da združenje že snuje nova srečanja za prenos znanj in povezovanje ključnih akterjev tudi na nivoju mest in države.