AquafilSLO s partnerji razvil priročnik za učitelje o krožnem gospodarstvu
Pri založbi Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani je izšel priročnik za učitelje »Krožno gospodarstvo in tekstilije«, ki je nastal v sodelovanju Pedagoške fakultete z Naravoslovnotehniško fakulteto, programom Ekošola in podjetjem AquafilSLO. Publikacija je prvi pripomoček v slovenskem prostoru za poučevanje o krožnem gospodarstvu na primeru tekstila za celo izobraževalno vertikalo od vrtca do srednje šole.
Avtorice priročnika, študentke Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, so pod vodstvom pedagoških in delovnih mentorjev oblikovale 11 učnih priprav, ki so prilagojene razvojnim potrebam učencev štirih starostnih skupin od vrtca do srednje šole in poudarjajo pomembnost trajnostnih praks in odgovorne potrošnje. Prenesite digitalno verzijo priročnika Krožno gospodarstvo in tekstilije ter si oglejte učne ure.
Sistem regeneracije ECONYL® izhodišče za razlago delovanja krožnega gospodarstva
Učne priprave so zasnovane interdisciplinarno in se lahko izvajajo pri različnih predmetih (naravoslovje, fizika, kemija, gospodinjstvo …). Vključujejo vrsto tem, ki so povezane z ločevanjem odpadkov, recikliranjem, ponovno uporabo, oblikovanjem trajnostnih izdelkov, zmanjševanjem odpadkov in ozaveščanjem o pomenu krožnega gospodarstva.
Zapletene pojme kroženja virov in materialov so avtorice približale posameznim starostnim skupinam učencev z uporabo različnih didaktičnih tehnik: praktičnih dejavnosti, videoposnetkov, igre in diskusije. Ponosni smo, da je Sistem regeneracije ECONYL®, ki smo ga vzpostavili v skupini Aquafil, v priročniku večkrat uporabljen kot izhodišče za razlago delovanja krožnega gospodarstva.
Projekt, ki je povezal visokošolske ustanove in gospodarstvo
Priročnik je nastal pri projektu Razvijanje didaktičnih sredstev za poučevanje o krožnem gospodarstvu, ki sta ga sofinancirala Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada v okviru javnega razpisa za krepitev pridobivanja delovnih izkušenj študentov v delovnem okolju (javni razpis Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju 2022/2023).
Pri projektu so sodelovali pedagoški mentorji: Stojan Kostanjevec, Martina Erjavšek (oba PEF, UL), Alenka Pavko Čuden (NTF, UL); delovni mentorici: Lucija Marovt (Program Ekošola) in Tina Mavrič (AquafilSLO) ter študentke Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani: Marija Bergant, Laura Cimperman, Doroteja Demšar, Nina Kranjec, Patricija Omers, Nika Štrukelj, Klavdija Šušterič, Rebeka Troha, Neža Vizjak, Meri Zupančič Plot.
Izobraževanje o krožnem gospodarstvu prvič v vrtcih in nižjih razredih osnovnih šol
Priročnik predstavlja nov mejnik v več smereh, saj izobraževanje o krožnem gospodarstvu z novo zasnovanimi učnimi pripravami na primeru tekstila prvič vstopa v vrtce in nižje razrede osnovnih šol ter ponuja nove možnosti za višje razrede osnovnih šol in srednje šole.
Želimo, da bo postal sopotnik številnim mentorjem v programu Ekošola in tudi širše, ki bodo generacije mladih usmerjali na njihovi poti razvoja v aktivne državljane in nosilce trajnostnih sprememb.