Ekošola in AquafilSLO s projektom Krožnost je naša priložnost za znanje o krožnem gospodarstvu
Projekt »Krožnost je naša priložnost« spodbuja izobraževanje o krožnem gospodarstvu med mladimi, kar je temelj enega izmed stebrov programa družbene odgovornosti podjetja AquafilSLO »Ustvarjamo nove priložnosti«.
Projekt (več na Krožnost je naša priložnost) bo učencem tretje triade, dijakom in študentom omogočil pridobivanje osnovnih znanj o krožnosti ter njeni vlogi za konkreten in učinkovit prehod v bolj trajnostno družbo. Na delavnicah in z učnimi gradivi se bodo naučili razlikovati med osnovnimi pojmi, povezanimi s trajnostnim razvojem in krožnim gospodarstvom, pomemben del projekta pa je namenjen pridobivanju praktičnega znanja o krožnih verigah materialov ter njihovi rabi v različnih izdelkih.
»Učencem, dijakom in študentom želimo omogočiti pridobivanje veščin in znanj, ključnih za trajnostni razvoj, ki postaja osnova vseh področij našega življenja, vključno z gospodarstvom. S tem jih bomo opremili tudi za boljšo prihodnost, saj bodo usvojena znanja predstavljala dodano vrednost na trgu dela v prihodnosti,« je podporo projektu komentiral generalni direktor AquafilSLO Denis Jahić.
Projekt je del mednarodno uveljavljenega programa Ekošola, ki otroke, učence, dijake in študente izobražuje in ozavešča o trajnostnem razvoju skozi vzgojne in izobraževalne vsebine ter jih spodbuja k aktivnemu uvajanju konkretnim sprememb v šolski in lokalni skupnosti ter širše. Šole, ki vsako leto delujejo po kriterijih programa, podelijo znak Zelena zastava. Program mednarodno vodi in koordinira FEE – Fundacija za okoljsko izobraževanje (Foundation for Environmental Education), v Sloveniji pa Društvo DOVES – FEE Slovenia.
V projekt prijavljenih 32 osnovnih in srednjih šol
Po besedah Lucije Marovt, koordinatorice projekta, je bil odziv na letošnje povabilo k sodelovanju odličen, saj se je prijavilo 32 slovenskih osnovnih in srednjih šol.
»Kot posebno dodano vrednost projekta vidimo aktivno vključevanje strokovnjakov družbe AquafilSLO. To je tako za mlade kot za mentorje koristno in dragoceno, saj iz prve roke slišijo in preizkušajo, kakšni so tehnološki, poslovni in drugi izzivi podjetij, kako pristopiti k snovanju trajnostnih poslovnih modelov in krožnih izdelkov, kaj vse vpliva na proces dela, pa tudi kako si postavljati drugačne, okolju in družbi bolj naklonjene cilje,« dodaja Lucija Marovt.
Prve praktične delavnice za mentorje in šole
Prvi stik s krožnim gospodarstvom v praksi so mentorji, učenci in dijaki pridobili na treh uvodnih delavnicah, in sicer 3. in 4. oktobra 2022, na Osnovni šoli Dragomelj in na Gimnaziji Jožeta Plečnika v Ljubljani. Udeleženci – več kot 40 osnovnošolcev, skoraj 30 dijakov in 24 učiteljev iz vse Slovenije – so imeli možnost spoznati trajnostno poslanstvo družbe Aquafil, postopek pridobivanja in produkt najlon ECONYL® ter mednarodno naravovarstveno organizacijo Healthy Seas. Konstanina Kostoula iz organizacije Healthy Seas je predstavila, kako predelava izgubljenih in odvrženih ribiških mrež v svetovnih morjih pomembno prispeva k ohranjanju biodiverzitete v morju in kako si ekipe potapljačev s celega sveta prizadevajo za reševanje tega problema. Tina Mavrič, AquafilSLO, pa je na delavnicah nazorno in s konkretnimi materiali predstavila, kako AquafilSLO te mreže skupaj z drugimi mrežami in odpadki iz tekstilnih talnih oblog in industrije lahko pretvori v nov material najlon ECONYL®.
»Veseli nas, da lahko z družbo Aquafil, ki je eden od naših ustanoviteljev, spodbujamo prenašanje znanja o trajnosti in krožnem gospodarstvu v šole in to prav v Sloveniji. Projekt se je začel s spodbudno delavnico za učitelje in prepričana sem, da bo z navdušenjem sprejet tudi s strani otrok,« je program komentirala Konstantina Kostoula. Učitelji, ki so sodelovali na delavnici za mentorje, ter učenci in dijaki so preizkusili učno uro »Regenerirani najlon ECONYL®«, v kateri so oblikovali podjetniško idejo in zasnovali krožni izdelek.