Podeljene nagrade SKD in AquafilSLO za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije 2024
Portorož, 18. september 2024
V sklopu Slovenskih kemijskih dni v Portorožu so bile podeljene tradicionalne nagrade za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije 2024. Nagrade, ki jih podeljujeta Slovensko kemijsko društvo (SKD) in podjetje AquafilSLO, že tretje leto zapored odlikujejo najboljše dosežke mladih raziskovalcev na področju trajnostne kemije. Namen nagrad je spodbujanje projektov in idej, ki prispevajo k zelenemu prehodu in trajnostnemu razvoju v kemični industriji. Nagrade so letos prejeli Leonita Etemaj, Nejc Vidmar, Kristijan Lorber in Žiga Bertalanič.
Ob podelitvi nagrad je dr. Peter Venturini, predsednik Slovenskega kemijskega društva, izpostavil pomembnost nagrad za spodbujanje mladih raziskovalcev: »V sklopu Slovenskih kemijskih dni že tretje leto zapored z veseljem podeljujemo nagrade za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije. Mladi raziskovalci so ključni soustvarjalci trajnostne prihodnosti. S svojimi prebojnimi idejami, projekti in raziskavami dokazujejo, da imajo ogromen potencial, da postavijo temelje za razvoj slovenske kemijske industrije v smeri bolj zelenih in trajnostnih rešitev.«
Prejemniki nagrade za najboljše diplomsko, magistrsko in doktorsko delo ter posebne nagrade
V sklopu razpisa za najboljše diplomsko, magistrsko in doktorsko delo s področja trajnostne kemije SKD in AquafilSLO spodbujata inovativne in trajnostne rešitve, ki bodo prispevale k zelenemu prehodu in trajnostnemu razvoju v kemiji. Strokovna komisija in posebna gospodarska komisija sta letos nagradili štiri izjemna študijska dela.
Med nagrajenci je bila Leonita Etemaj, Fakulteta za tehnologijo polimerov, ki je prejela nagrado za najboljše diplomsko delo »Aminoliza poliamida 6«. V svoji raziskavi se je osredotočila na recikliranje poliamida 6 (PA6), enega najpogosteje uporabljenih poliamidov, ter predstavila možnost, kako s kemijskim recikliranjem z uporabo aminov zmanjšati odvisnost od novih surovin.
Za najboljše magistrsko delo je bil nagrajen Nejc Vidmar iz Fakultete za tehnologijo polimerov, ki je v svoji nalogi »Primerjava obstojnosti poliestrov iz tradicionalnih in trajnostnih virov« primerjal veziva v premazih iz tradicionalnih naftnih virov z vezivi iz bioloških virov. Njegovo delo ponuja pomembne vpoglede v lastnosti materialov iz trajnostnih virov ter njihove možnosti uporabe v industriji premazov, s poudarkom na zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv.
Kristijan Lorber iz Fakultete za podiplomski študij, Univerza v Novi Gorici, je z nalogo »Termični in kombiniran foto-termični suhi reforming« prejel nagrado za najboljše doktorsko delo, ki je raziskovalo inovativne procese za preoblikovanje CO2 in metana v uporabne kemijske produkte. S svojim delom na področju optimizacije katalizatorjev in foto-termičnih reakcij je prispeval k razvoju procesov, ki zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov in izboljšujejo energetsko učinkovitost v industriji.
Posebno nagrado za delo z največjim potencialom prenosa v gospodarstvo je prejel Žiga Bertalanič iz Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani za raziskavo »Gorivne celice s trdnim elektrolitom«. Njegovo delo je osredotočeno na razvoj bolj učinkovitih in cenovno dostopnih gorivnih celic, ki lahko učinkovito pretvarjajo kemijsko energijo v električno. Raziskava vključuje inovativne metode za izdelavo keramičnih komponent, ki lahko močno zmanjšajo stroške proizvodnje in povečajo zanesljivost gorivnih celic.
Dela je ocenjevalo devet uglednih predstavnikov stoke in gospodarstva
Nagrade za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije ocenjuje strokovna komisija pod vodstvom prof. dr. Marjana Vebra z Univerze v Ljubljani. Komisijo sestavljajo ugledni strokovnjaki s področja kemije dr. Vid Margon, AquafilSLO; izr. prof. dr. Miroslav Huskić, Fakulteta za tehnologijo polimerov; doc. dr. Blaž Belec, Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za znanost o okolju; prof. dr. Peter Krajnc, Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo; in prof. dr. Darja Lisjak, Institut Jozef Stefan.
Poleg strokovne komisije je bila za ocenjevanje nalog z največjim potencialom prenosa v gospodarstvo ustanovljena posebna gospodarska komisija, ki jo je vodil Denis Jahić, generalni direktor AquafilSLO, v njej pa sta sodelovali še Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica podjetja Roto, ter Alenka Dovč, vodja projektov v Združenju kemijske industrije, GZS.
Denis Jahić, generalni direktor AquafilSLO, je ob razglasitvi nagrajencev poudaril, da je družba zavezana k trajnostnim rešitvam, ki prispevajo k zelenem prehodu gospodarstva: »V AquafilSLO verjamemo v moč mladih inovatorjev in raziskovalcev, da spremenijo svet. V sklopu programa Ustvarjamo nove priložnosti zato podpiramo projekte, ki imajo potencial, da prispevajo k lepši prihodnosti. Nagrade za trajnostno kemijo niso le priznanje za dosežke študentov, ampak so tudi priložnost, da njihovo delo stopi v ospredje in dobi potrebno prepoznavnost.