V AquafilSLO smo izdelali prvi bioosnovani najlon 6
V razvojno-raziskovalnem obratu AquafilSLO v Ljubljani smo prvi na svetu izdelali bioosnovani najlon 6 iz obnovljivih virov rastlinskega izvora. Inovacija je nastala v okviru evropskega projekta Effective in odpira nov tržni potencial na področju biogospodarstva in krožnega gospodarstva ter pomeni revolucionarno novost pri izdelavi najlona 6 iz sladkorja.
Z inovacijo, ki je plod raziskav in razvoja 12 partnerjev projekta, smo dokazali, da je najlon 6 mogoče pridobiti tudi iz surovin rastlinskega izvora, kot je sladkor, namesto iz surove nafte. To je lahko odskočna deska za nadaljnje raziskave, kako v prihodnosti industrijo najlona 6 narediti neodvisno od fosilnih goriv.
»Ker je bioosnovani najlon enak standardnemu, razlikuje se samo njun izvor, ima potencial, da ga nadomesti v vseh izdelkih, kjer se danes uporablja standardni iz surove nafte,« pojasni Denis Jahić, generalni direktor družbe AquafilSLO, ki je bila koordinatorica projekta. Dodaja, da je narejen prvi korak, a »čaka nas še veliko dela, izboljšati je treba tako izdelke kot procese. Zato bomo razvojno-raziskovalni obrat v Ljubljani uporabljali v te namene.« AquafilSLO tako ostaja center raziskav in razvoja novih krožnih in trajnostnih procesov za zeleni prehod industrije najlona 6 v mednarodni skupini Aquafil.
Razvojno-raziskovalni obrat v AquafilSLO
Preoblikovanje proizvodne verige za zeleni prehod
V novem razvojno-raziskovalnem obratu v podjetju AquafilSLO smo v okviru projekta Effective, ki je sofinanciran z evropskimi sredstvi, testirali tehnično izvedljivost proizvodnje biokaprolaktama v predindustrijskem obsegu ter tudi izdelali prvi polimer in vlakna najlona 6 iz surovin rastlinskega izvora.
»Mednarodni projekt je dosegel svoje cilje, dokazal je, da obstaja tehnološka možnost za preoblikovanje proizvodne verige dveh danes najpogosteje uporabljenih plastičnih materialov: najlonov in poliestra,« poudari Jahić.
Projekt, sofinanciran s strani Evropske unije
V skoraj pet let trajajočem projektu je poleg matičnega podjetja Aquafil s svojim znanjem in izkušnjami sodelovalo še deset drugih partnerjev, med katerimi so Vaude, H & M, Novamont, Balsan, Carvico, Sudzücker, ter pridruženi partner iz ZDA, podjetje Geno.
Projekt je vreden več kot deset milijonov evrov, s sedmimi milijoni evrov subvencije za vseh 12 partnerjev pa ga je sofinancirala organizacija Circular Bio-based Europe, ki je javno-zasebno partnerstvo Evropske unije in konzorcija Bio-based Industries. Stroški družbe AquafilSLO v povezavi s projektom so znašali 2,2 milijona evrov.
Kopalke in talne obloge iz bioosnovanega materiala
Končni rezultat projekta Effective je tudi osem prototipov in vzorcev različnih izdelkov iz novih biomaterialov. Med njimi so izdelki iz bioosnovanega najlona – tekstilne talne obloge podjetja Balsan, kopalke H & M in kolesarske hlače, ki so jih izdelali pri družbi Vaude, ter embalaža iz bioosnovanega poliestra. Od tod naprej se odpirajo možnosti za oblikovanje novih krožnih verig vrednosti na področju biomaterialov za različne industrije, kot so tekstilna, avtomobilska, prehrambna in gradbena, pa tudi za različne embalažne rešitve.
Prototipi izdelkov iz novih biomaterialov: kopalke H & M in kolesarske hlače, ki so jih izdelali pri podjetju Vaude, vse iz bionajlona, ter embalaža iz biopolimerov. Foto: Tamara Vidmar.
Projekt Effective je namreč edinstven tudi glede sodelovanja deležnikov iz dveh kompleksnih vrednostnih verig, od bioinženiringa do pridobivanja monomerov, izdelave polimerov ter končnih izdelkov. Kajti eden od ciljev projekta je bil preoblikovati celotne vrednostne verige izdelkov iz najlona 6 in poliestra z oblikovanjem novih, krožno zasnovanih izdelkov.
Video o projektu: project Effective