Več kot 2000 otrok in mladih vključenih v projekt Ekošole in AquafilSLO
Zaključek šolskega leta 2023/2024 je bil uspešen tudi za podjetje AquafilSLO. Kot glavni podpornik projekta Ekošole »Krožnost je naša priložnost in oblikovalski izziv« smo se razveselili velikega števila poročil o izvedenih izobraževalnih projektih. Vanje je bilo vključenih preko 2000 otrok in mladih, več kot podvojena lanska številka! Med 61 sodelujočimi izobraževalnimi ustanovami pa so bili poleg osnovnih in srednjih šol ter fakultet letos prvič tudi vrtci.
Na zaključnem dogodku projekta v Vodnem mestu Atlantis 4. junija 2024 smo nagradili 11 ustanov, ki so k izobraževanju o trajnostni porabi virov pristopile posebno inovativno. Zmagovalci v kategoriji izvajanja izobraževalnih dejavnosti so: Vrtec Ledina, OŠ Gorišnica, Srednja šola Domžale, Gimnazija Ormož in Srednja šola Črnomelj. V kategoriji Oblikovalski izziv, pa so s svojimi projektnimi nalogami najbolj prepričali: OŠ Gustava Šiliha POŠ Šentilj, Osnovna šola Kidričevo, SIC Ljubljana, Srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja Celje, Srednja gradbena, geodetska, okoljevarstvena šola in strokovna gimnazija Ljubljana ter Fakulteta za dizajn.
Prvič sodelovali tudi vrtci
V letošnjem letu so pri projektu poleg osnovnih, srednjih šol in fakultet prvič sodelovali tudi vrtci. Priznanje za izobraževanje o krožnem gospodarstvu je prejel Vrtec Ledina, kjer so prvi izvedli učne ure iz novega priročnika za učitelje Krožno gospodarstvo in tekstilije. Učni pripomoček je nastal s sodelovanjem Pedagoške fakultete Univeze v Ljubljani, programa Ekošola in podjetja AquafilSLO.
»Presenetilo bi vas, kaj vse otroci zmorejo! Takšni projekti spodbudijo tudi nas vzgojitelje, da aktiviramo svojo domišljijo in »prevedemo« razumevanje krožnega gospodarstva v govorico, ki jo bodo razumeli vrtčevski otroci. Da se pri izbiri pravega koša za odpadek eko zgodba ne konča, temveč šele začne. Naučila sem se, da je to mogoče in da so že najmlajši otroci sposobni razumeti, kako lahko odpadek zaokroži in se v drugačni obliki vrne nazaj v uporabo.« Vzgojiteljica Tadeja Tomšič, Vrtec Ledina
Oblikovalski izziv spodbuja za učenje o ekodizjanu
Oblikovalski izzv je projekt namenjen višjim razredom osnovni šol, srednjim šolam in fakultetam. Kandidati morajo zasnovati izdelke ali storitve po načelih ekodizjana in utemeljiti, kako njihova rešitev daljša življensko dobo izdelkov, ohranja naravne vire in kakšne pozitivne učinke prinaša. Preko razmisleka o okoljskih vplivih njihove rešitve jih uvaja v analizo življenjskega cikla izdelkov. Tudi letos so prispele številne domiselne rešitve, najboljše pa si lahko ogledate v galeriji.
Kaj so se pri delu naučili dijaki 1., 2. in 3. letnika iz Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana, ki so odpadke, nastale pri proizvodnji gumbov obdelali in uporabili za zasnovo estetskih držal za vrata?
»Naučili smo se, da več ljudi poda več idej, na delavnicah smo bili kreativni, kritični in smo raziskovali tudi praktični vidik posamezne ideje. Naučili smo se tudi tega, da opazujemo, za kaj bi še lahko uporabili naš material (odpadek). Sedaj smo veliko bolj pozorni na sestavo določenih izdelkov, saj nas po izkušnji s poliestrskim drobljencem zanima sestava podobnih artiklov, ki smo jih naredili sami.« Učiteljica Mojca Kregar, Strokovni izobraževalni center Ljubljana
Sodelovanje partnerjev za krepitev izobraževalnega projekta Ekošole
Letos sta se projektu »Krožnost je naša priložnost in oblikovalski izziv« pridružila dva nova podpornika, Vodno mesto Atlantis kot partner zaključnega dogodka in podjetje za obnovo računališke opreme Recosi kot partner pri nagradah. Glavni partner projekta, ki ga izvaja Ekošola, pa je že od septembra 2022 AquafilSLO.
»Sodelovanja in podpora družbe AquafilSLO ima za program Ekošola velik pomen, saj predstavlja primer delovanja krožnega gospodarstva v praksi. Dokazuje, da je mogoče uvajati krožne rešitve in preoblikovati tehnološke procese. Veseli nas, da se strokovnjaki družbe aktivno vključujejo v pripravo gradiv ter da imata vodstvo in ekipa AquafilSLO posluh za potrebe izobraževanja o krožnem gospodarstvu ter da se tem potrebam tudi prilagajajo.« Mag. Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola v Sloveniji
Ekošola je del svetovne iniciative za okoljsko vzgojo
Program Ekošola deluje kot največje slovensko omrežje izobraževalnih ustanov, v katerih učitelje in učence spodbuja k aktivnemu vključevanju v okoljske projekte s pozitivnim vplivom na skupnost. Je del globalne inicaitve za okoljsko izobraževanje Eco-Schools, ki je aktivna v več kot 60 državah in vključuje milijone učencev, učiteljev ter lokalnih skupnosti po vsem svetu.