Je del Skupine Aquafil, ki je pionir krožnega gospodarstva in referenca za kakovost ter inovacije izdelkov v svetovnem merilu. Njen vodilni izdelek je najlon ECONYL®, ki omogoča krožno gospodarstvo v modni in avtomobilski industriji ter industriji notranje opreme. AquafilSLO je središče inovativnih tehnologij za pridobivanje materialov iz odsluženih izdelkov in predpotrošniških odpadkov ter njihovo regeneracijo v nov ECONYL® (več).
Kje smo?
Aquafilov manifest
Trajnostni razvoj in prizadevanje za krožno gospodarstvo sta že vrsto let v središču naših vrednot in razvojne strategije.
Novice o projektih
Strokovna komisija in posebna gospodarska komisija sta letos nagradili štiri izjemna študijska dela. Nagrade so prejeli Leonita Etemaj, Nejc Vidmar, Kristijan Lorber in Žiga Bertalanič.
Namen nagrad za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije je spodbujanje projektov in idej, ki prispevajo k zelenemu prehodu in trajnostnemu razvoju v kemični industriji.
Projekt, ki ga izvaja Ekošola, kot glavni partner že od septembra 2022 podpira AquafilSLO. Letos sta se projektu pridružila dva nova podpornika, Vodno mesto Atalantis kot partner zaključnega dogodka in podjetje za obnovo računališke opreme Recosi kot partner pri nagradah.
V letošnjem letu so pri projektu poleg osnovnih, srednjih šol in fakultet prvič sodelovali tudi vrtci. Priznanje za izobraževanje o krožnem gospodarstvu je prejel Vrtec Ledina, kjer so prvi izvedli učne ure iz novega priročnika za učitelje Krožno gospodarstvo in tekstilije.
Avtorice priročnika, študentke Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, so pod vodstvom pedagoških in delovnih mentorjev oblikovale 11 učnih priprav. Zapletene pojme kroženja virov in materialov so približale posameznim starostnim skupinam učencev z uporabo različnih didaktičnih tehnik: praktičnih dejavnosti, videoposnetkov, igre in diskusije.
Ponosni smo, da je Sistem regeneracije ECONYL®, ki smo ga vzpostavili v skupini Aquafil, v priročniku večkrat uporabljen kot izhodišče za razlago delovanja krožnega gospodarstva. To vključuje teme, kot so: recikliranje, ponovna uporaba, oblikovanje trajnostnih izdelkov, zmanjševanje odpadkov in ozaveščanje o pomenu krožnega gospodarstva.