
Je del Skupine Aquafil, ki je pionir krožnega gospodarstva in referenca za kakovost ter inovacije izdelkov v svetovnem merilu. Njen vodilni izdelek je najlon ECONYL®, ki je edinstvena rešitev za zapiranje snovne zanke v industriji sintetičnih vlaken. AquafilSLO je središče inovativnih tehnologij za pridobivanje materialov iz odsluženih izdelkov in njihovo regeneracijo v nov ECONYL® (več). S tem je postal pomemben center raziskav in razvoja za krožno gospodarstvo.
Kje smo?

Aquafilov manifest
Trajnostni razvoj in prizadevanje za krožno gospodarstvo sta že vrsto let v središču naših vrednot in razvojne strategije.




Novice o projektih


Letos smo nabor nagrad za najboljše diplomsko, najboljše magistrsko in najboljše doktorsko delo razširili s posebno nagrado za delo z največjim potencialom prenosa v gospodarstvo. Rok za oddajo vlog za nagrade je podaljšan do 18. junija 2023.
Nagrajenci bodo razglašeni na Slovenskih kemijskih dnevih, 15. septembra 2023 v Portorožu.
Na fotografiji: dr. Maja Čolnik predstavlja svoje leta 2022 nagrajeno doktorsko delo zaposlenim v podjetju AquafilSLO. Avtor fotografije: Jure Makovec.


Učencem tretje triade, dijakom in študentom bo omogočil pridobivanje osnovnih znanj o krožnosti ter njeni vlogi za konkreten in učinkovit prehod v bolj trajnostno družbo. Na delavnicah in z učnimi gradivi se bodo naučili razlikovati med osnovnimi pojmi, povezanimi s trajnostnim razvojem in krožnim gospodarstvom, pomemben del projekta pa je namenjen pridobivanju praktičnega znanja o krožnih verigah materialov ter njihovi rabi v različnih izdelkih.
»Učencem, dijakom in študentom želimo omogočiti pridobivanje veščin in znanj, ključnih za trajnostni razvoj, ki postaja osnova vseh področij našega življenja, vključno z gospodarstvom. S tem jih bomo opremili tudi za boljšo prihodnost, saj bodo usvojena znanja predstavljala dodano vrednost na trgu dela v prihodnosti,« je podporo projektu komentiral generalni direktor AquafilSLO Denis Jahić.
Projekt je del mednarodno uveljavljenega programa Ekošola, ki otroke, učence, dijake in študente izobražuje in ozavešča o trajnostnem razvoju skozi vzgojne in izobraževalne vsebine ter jih spodbuja k aktivnemu uvajanju konkretnim sprememb v šolski in lokalni skupnosti ter širše. Šole, ki vsako leto delujejo po kriterijih programa, podelijo znak Zelena zastava. Program mednarodno vodi in koordinira FEE – Fundacija za okoljsko izobraževanje (Foundation for Environmental Education), v Sloveniji pa Društvo DOVES – FEE Slovenia.
Po besedah Lucije Marovt, koordinatorice projekta, je bil odziv na letošnje povabilo k sodelovanju odličen, saj se je prijavilo 32 slovenskih osnovnih in srednjih šol.


Denis Jahić, generalni direktor družbe AquafilSLO, je ob tem dejal: »Aquafil je vodilno svetovno podjetje na področju trajnostne kemije in prav je, da lokalno podpiramo študente diplomante, magistre, doktorante za njihova dela na trajnostnem področju. Zelo sem zadovoljen, da je bil že prvič odziv na razpis za najboljša študijska dela tako dober. To je dokaz, da na univerzah znanje je, manjka pa prenos v industrijo. Program bomo podpirali tudi v prihodnje, nameravamo ga še nadgrajevati.«


Javni razpis, ki ga je Slovensko kemijsko društvo pod pokroviteljstvom družbe AquafilSLO letos razpisalo prvič, je namenjen promociji trajnostne kemije v Sloveniji, spodbuja nove ideje in rešitve s področja trajnosti ter je namenjen tudi razvoju talentov v kemijski industriji. Na letošnji prvi razpis se je prijavilo 14 kandidatov. Dela je ocenjevala strokovna komisija na podlagi kriterijev, kot so prispevek k trajnostnemu razvoju, znanstvena odličnost, odmevnost rezultatov, uporabnost rezultatov v gospodarstvu in relevantnost rešitve na področju polimerne kemije.




Javni razpis je namenjen spodbujanju in dvigu prepoznavnosti študijskih del na področju trajnostne kemije. K prijavi pa lahko pristopijo vsi, ki so v zadnjih dveh letih od objave razpisa uspešno zaključili diplomsko, magistrsko ali doktorsko delo na temo s področja trajnostne kemije.


»S tovrstnimi aktivnostmi se želimo bolj aktivno vplesti v lokalno okolje, predvsem pa želimo mladim generacijam čim bolj približati trajnostne pristope pri uporabi plastike in energije. Veseli me, da ima ZPM Ljubljana Moste – Polje odličen posluh za razumevanje trajnostnega razvoja in želi to kot vrednoto prenesti tudi na svoje varovance,« ob tem dodaja Tina Mavrič, odgovorna za odnose z javnostmi in vodja projekta Ustvarjamo nove priložnosti.


“Izredno hvaležni smo za sodelovanje s podjetjem AquafilSLO. Marsikateremu otroku iz nespodbudnega družinskega okolja bomo tako v Večgeneracijskem centru Skupna točka lahko omogočili učno pomoč ter lepše in kakovostnejše preživet prosti čas. Želimo si, da bi bili vsi otroci enaki svojim vrstnikom v lokalnem okolju ter izredno cenimo podjetja, ki podpirajo to naše poslanstvo.” Tanja Petek, Sekretarka ZPM Ljubljana Moste – Polje

Z donacijo Gasilski Zvezi Ljubljana bo AquafilSLO podprl gasilsko poletno šolo za 80 mladih iz vseh prostovoljnih gasilskih društev iz Mestne občine Ljubljana, s prostovoljnimi gasilskimi društvi pa bo sodeloval tudi pri izvajanju različnih ozaveščevalnih dogodkov med mladimi in zaposlenimi.
»Hvala za to družbeno odgovorno, plemenito, samoiniciativno gesto, predvsem pa, ker razumete poslanstvo naše organizacije, pomembnost dela z mladimi člani organizacije, vzgoje ob varnem in koristno preživetem prostem času ter vzgoje za življenje v skupnosti«, je ob podpisu pogodbe dodal predsednik Gasilske zveze Ljubljana Matjaž Šušteršič
