AquafilSLO, pionir krožnega gospodarstva, aktiviral mlade, da iščejo rešitve za zeleni prehod
Ljubljana, 24. 11. 2023 Podjetje AquafilSLO je letos že drugič zapored namenilo denarne nagrade za najboljša zaključna študijska dela, ki se odlikujejo po svojem prispevku k trajnostni kemiji. S tem podjetje, ki je v kemijski industriji in industriji sintetičnih vlaken s svojim edinstvenim modelom krožnega gospodarstva znano kot inovator trajnostnega poslovanja, v okviru družbeno odgovornega programa “Ustvarjamo nove priložnosti” spodbuja talentirane mlade kemike, da se lotevajo raziskav za omogočanje boljše prihodnosti za vse.
Pobudo v podporo talentom v kemijski industriji AquafilSLO v sodelovanju s Slovenskim kemijskim društvom izvaja v obliki javnega razpisa. Letos je strokovna komisija med 18 prijavami izbirala najboljša zaključna študijska dela s področja trajnostne kemije v štirih kategorijah.
Predstavitev nagrajencev na sedežu podjetja
24. novembra 2023 smo letošnje nagrajence, Niko Skušek, Mitja Kosteleca, Gian Claudia Paola Faussoneja, sprejeli na sedežu podjetja v Ljubljani. Sodelavcem AquafilSLO so predstavili izsledke svojih nagrajenih zaključnih študijskih del in njihov prispevek k trajnosti in kemijski znanosti.
Nika Skušek (Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, UM), prejemnica nagrade za najboljše diplomsko delo, je v svoji raziskavi iskala možnosti, kako bi iz snovi, imenovanih terpeni, ki se pridobivajo iz rastlin, lahko sintetizirali visoko porozni polimer, ki bi bil ustrezna zamenjava za trenutno razširjenega, ki pa je pridobljen iz fosilnih goriv.
»Mislim, da mi nagrada lahko odpre nadaljnje možnosti za sodelovanja in odpira možnosti za projekte. Poleg tega je nagrada motivacija, da še nadaljujem z raziskavami na tem področju,« je nagrado komentirala Nika Skušek.
Za najboljše magistrsko delo je bil nagrajen Mitja Kostelec (Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, UL), ki je svoje raziskave usmeril v katalizatorje gorivnih celic za pridobivanje energije iz vodika.
»Vozila z motorji na notranje izgorevanje imajo negativen vpliv na okolje v nasprotju z gorivnimi celicami, ki so čist in učinkovit sistem. Zato imajo velik potencial za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv in za zmanjšanje emisij,« je o tem, kako s svojim delom lahko vpliva na trajnostni razvoj, povedal Kostelec.
Dr. Gian Claudio Paolo Faussone (Univerza v Novi Gorici) si je s svojim doktoratom »Termokemijska pretvorba morskih odpadkov v gorivo in kemikalije« prislužil tako nagrado za najboljše doktorsko delo kot tudi posebno nagrado delo z največjim potencialom prenosa v gospodarstvo.
»Nagrada pomeni, da ima moje delo resničen vpliv na svet. Počaščen sem, ker je nagrada prišla iz rok podjetja Aquafil, ki je veliko kemijsko podjetje; to je dokaz, da je moje delo pritegnilo pozornost industrije,« je ob obisku v podjetju izjavil Faussone.
AquafilSLO in Slovensko kemijsko društvo bosta s projektom nadaljevala tudi v prihodnje. Razpis za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije 2024 bo objavljen na spletnih straneh Slovenskega kemijskega društva spomladi 2024.
Avtor fotografij: Črt Piksi