Healthy Seas in Aquafil za zdravo Jadransko more – poslovna vizija varovanja okolja
Oktober 2020 | SLO CRO BUSINESS MIRROR
Healthy Seas je partnerstvo podjetij in nevladnikov, ki se ukvarjajo z reševanjem problema odsluženih ribiških mrež v morjih, tudi v Jadranskem. Eden od ustanovnih partnerjev je Skupina Aquafil, ki k rešitvi prispeva s prevrednotenjem zbranih odpadnih mrež v novo surovino.
V morjih in oceanih vsako leto konča 640 tisoč ton ribiške opreme. To so tako imenovane »fantomske mreže« (en. ghost nets), ki so pod vodo skoraj nevidni ubijalci milijonov morskih živali.
Healthy Seas (Zdrava morja) je organizacija, ko so jo leta 2013 ustanovili Aquafil, prostovoljna ribiška organizacija Ghost Diving in nizozemski izdelovalec nogavic Star Sock.
Aquafil je svetovni izdelovalec sintetičnih vlaken za tekstilne talne obloge in oblačila s sedežem v Severni Italiji. Ima 16 tovarn v 7 državah na treh celinah, od teh kar štiri v Sloveniji pod imenom AquafilSLO in eno – AquafilCRO – na Hrvaškem. Od leta 2011 v AquafilSLO poteka edinstveni postopek regeneracije ECONYL®, v katerem s kemičnim recikliranjem odsluženih ribiških mrež in tekstilnih talnih oblog ter plastičnih ostankov izdelujejo 100 % regenerirani najlon 6 ECONYL®. Iz njega v AquafilSLO izdelujejo vlakna ECONYL®, v AquafilCRO pa jih dodelujejo za uporabo v oblačilih (kopalkah, nogavicah, športni opremi).
Healthy Seas je nastal z namenom iskanja rešitev za odvržene in izgubljene ribiške mreže v morjih, ki so trenutno eden največjih onesnaževalcev morskega okolja. Do danes so v čistilnih akcijah, pri katerih je sodelovalo več kot 170 potapljačev prostovoljcev z vsega sveta, in s projekti za preprečevanje odpadkov med ribiči zbrali preko 510 ton odsluženih mrež ter poskrbeli, da so ponovno postale dragocen snovni vir. Pristop, ki ga je ubral Healthy Seas, je usmerjen v iskanje rešitev za sedanjost in prihodnost.
Čista morja s krožnim gospodarstvom
Ribiške mreže iz najlona skupaj z drugimi najlonskimi odpadki v AquafilSLO regenerirajo v ECONYL®, ostale vrste plastike, zbrane v morju, pa gredo tudi v ponovno uporabo ali na recikliranje. Za Healthy Seas odpadek ne pomeni konca življenjskega cikla izdelka, ampak je odskočna deska za nove trajnostno zasnovane izdelke.
Morski odpadki nimajo meja in predstavljajo vedno večji svetovni problem. Zmanjševanje njihove količine je bistveno za 14. trajnostni cilj Združenih narodov, ki je usmerjen k ohranjanju in vzdržni uporabi oceanov, morij in morskih virov za trajnostni razvoj. Dejstvo je, da se veliko odsluženih ribiških mrež ne zbira za predelavo, ampak skupaj z izdelki za enkratno uporabo konča v morju, kjer resno ogrožajo morske ekosisteme, biotsko raznovrstnost in naše zdravje. Projekti Healthy Seas poleg odstranjevanja in preprečevanja morskih odpadkov, zagotavljajo, da se ribiške mreže regenerirajo v kakovostna vlakna ECONYL® in tako varstvo morskega okolja dopolnjujejo s krožnim gospodarstvom.
Od leta 2013 se je organizaciji, ki ima sedež na Nizozemskem, priključilo preko 75 podjetij, ki jo tudi finančno podpirajo. Prepričani so, da je sicer sodelovanje bistvenega pomena, vendar pa bo za resnično vzdržnost morskega okolja potrebna tudi ustrezna zakonodaja, izobraževanje in ekodizajn.
Aktivnosti na Hrvaškem
Organizacija izvaja redne potapljaške projekte v Evropi – v Severnem, Sredozemskem in Jadranskem morju ter na Novi Zelandiji (Tihomorski ocean). Na Hrvaškem sodelujejo z Ghost Diving Adriatic, skupino 14 potapljačev prostovoljcev, med katerimi so tudi Slovenci. Njihovo ustanovno leto je bilo 2019 in od takrat so izvedli že 8 dvo- do tridnevnih potapljaških akcij. Zbrali so več sto ton izgubljene ribiške opreme, predvsem zabodnih mrež in parangalov (vrsta dolgih ribolovnih vrvic).
Avgusta 2019 je v Kvarnerskem zalivu potekala najobsežnejša čistilna akcija Healthy Seas in Ghost Diving, v kateri je 12 potapljačev v 12 potapljanjih iz ladijskih razbitin in grebenov pobralo 1000 m zabodnih mrež, več metrov vlečnih mrež, 100 metrov parangalov in 15 pasti za rake. Večino ribolovne opreme so izgubili ribiči, zato so jim jo vrnili. Potapljaško akcijo je podprl Breitling, švicarski izdelovalec prestižnih ur, ki je o Healthy Seas posnel tudi video. Razlog za sodelovanje je bil nov model ure Superocean, ki ima pašček NATO, izdelan iz vlaken ECONYL®.
Healthy Seas v okviru preprečevanja morskih odpadkov tesno sodeluje predvsem z ribiči, ki jih spodbuja k zbiranju odslužene opreme, da ne konča na deponijah ali še slabše v morju. Junija so ribiči iz luk Krnica in Plomin v Istri odposlali svojo prvo pošiljko ribiških mrež, ki so po sortiranju in čiščenju, prispele na regeneracijo v AquafilSLO. Za prihodnost pa organizacija načrtuje tudi izobraževalne aktivnosti v regiji.